Skip to content ↓
Dame Ellen Pinsent School

Dame Ellen Pinsent School

Meet the Governors

We have a strong Governing Body that represent and challenge the school well. They are immensely supportive, bringing a variety of skills and knowledge to further enhance our provision.  Meetings are held every term and governors visit school regularly to keep in touch with the work that goes on and take the 'critical friend' approach that enables us to keep improving. The Governors at Dame Ellen Pinsent do not hold a governor position at any other school.

Structure and responsibilities of the Governing Board and its committees:

The GB of Dame Ellen Pinsent School comprises the following category of Governors:

  • 1 Parent Governors
  • 1 LA Governor
  • 1 Staff Governor
  • 1 Head Teacher Governor
  • 4 Co-opted Governors
  • 2 Foundation Governors appointed by Birmingham Special Schools’ Co-operative Trust

The Chair of the Governing Board for Sept 2022 – Sept 2023 is Andy Punch and the Vice-Chair is tbc

Individual Governors hold responsibilities in the following areas:

Safeguarding Natalie Smith
SEND Andy Punch
PE/Pupil Premium: Shirley Hanson

The Governing Board works with two Committees:

  • Curriculum - See Terms of Reference for Curriculum committee 2022_23 - PDF below for details.

The Chair of the Curriculum Committee is Sadie Bolton

  • Premises, Personnel & finance - See Terms of Reference Finance, Personnel & Finance (FPP) Committee 2022_23  - PDF below for details.

The Chair of the Premises, Personnel & Finance Committee is Harpreet Lotay.


 

 

Dame Ellen Pinsent School Governing Board Attendance 2021/22


Governors who have served over the last 12 months:

Sadie Bolton - Term ended Jan 2023

Lisa Walke - Term ended October 2022

Michelle Wheatley - Term ended June 2022

Paul Bishton - Term ended  April 2022

Donna Cater - Term ended April 2022

Nick Loveland - Term ended January 2022

Yasir Idris - Term ended November 2021

Michelle Orton - Term ended June 2021

Natalie Smith - Term ended July 2020 - Re-elected

Alexia Achtypi - Resigned September 2020

Chrysoula Mangafa - Resigned March 2020

Mohammed Wasim - Left March 2020